DOM

....................DOM
............................................................................................................................. 

Dom, w którym mieszkamy, znajduje się w samym sercu Toskanii, w regionie Chianti.
W miejscowości Certaldo (miejsce narodzin Giovanniego Boccaccio), oddalonej od nas o 7km, przebiega granica miedzy prowincją Florencja a prowincją Siena. Od nas jest mniej więcej 40 kilometrów/ 50 minut do obydwu miast.
Natomiast w okolicach pobliskiego średniowiecznego miasteczka Barberino Val d’Elsa spotykają się sąsiadujące ze sobą regiony winiarskie Chianti Classico i Chianti DOCG.
Mamy więc szczęście mieszkać w, naszym zdaniem, najpiękniejszej części Toskanii!

Nasz dom położony jest na wzgórzu, pośród gajów oliwnych, z których co roku produkowana jest fantastyczna dziewicza oliwa, i w okolicy licznych winnic, z których wino nieustannie gości na naszym stole :)

Wokół mnóstwo jest ścieżek spacerowych – można iść na długi spacer oglądając po drodze stare opuszczone toskańskie domy, podziwiając zapierające dech w piersiach widoki, w tym nawet odległe o ok.1,5 godziny jazdy Apeniny Toskańskie.
Można spacerować z kijkami – pofałdowane ukształtowanie terenu sprawia, że spacer-trening jest urozmaicony i znakomicie sprzyja utrzymaniu dobrej kondycji :)
Można także pojechać na wycieczkę rowerową – znamy wiele znakomitych tras, w tym również wiele naprawdę ekstremalnych!

Nad morze - do Ceciny, Vady, Tirrenii -  można dotrzeć w półtorej godziny. Lubimy jeździć na takie jednodniowe wycieczki, nie tylko latem, ale także słoneczną, ciepłą wiosną. Piękna jest Biała plaża w Rosignano Solvay, która swój kolor piasku i morza zawdzięcza pobliskiej... fabryce sody! Niestety latem zbyt zatłoczona.

Na dłużej jeździmy na plaże na półwysep Feniglia, w okolice Orbetello. Znany tam fantastyczne miejsca, gdzie wieczorem można zjeść ryby złowione tego samego dnia przez miejscowych rybaków.

Zimą jeździmy na narty w Apeniny Toskańskie, do Abetone lub pobliskiego Val di Luce. To także mniej więcej 2 godziny od nas (zależnie od warunków pogodowych). Znakomite miejsce na krótkie wypady narciarskie i dostateczny wybór stoków dla dzieci.

Z przepięknym widokiem na okolicę, to zdjęcie zrobione dokładnie na wprost wejścia do domu.
A to z naszego "pokoju z widokiem"

Widok z naszego tarasu, w tle San Gimignano

Nasz samotny dom nad przepaścią.

Ten taras to doskonałe miejsce na obiady w gorące letni dni i na oglądanie zachodów słońca. A za barierką 100 metrów w dół...


Dom ma dwa poziomy. Część mieszkalna znajduje się na górze. Na dole są pomieszczenia gospodarcze - kiedyś trzymano w nich zwierzęta (zachowały się stare żłoby), produkowano wino i oliwę.W domu, na górze jest kominek z otwartym ogniem.

Na dole stary piec chlebowy.

W pomieszczeniu przy tarasie - wyśmienicie działający piec do pizzy. A od niedawna mamy nowe pomieszczenie, tzw. tawernę