16 wystawa TRUFLI MARCOWYCH


W sobotę i w niedzielę w miasteczku Cigoli, w prowincji San Miniato, miała miejsce wystawa trufli marcowych.
To znacznie mniejsza wystawa niż ta poświęcona białej trufli, która odbywała się w listopadzie w San Miniato (pisałam o niej tu ), ale też trufle marcowe, to trufle 'białawe' nie białe :)

Tutaj klasyfikacja trufli klik : Bianco pregiato ( białe drogocenne), Nero pregiato (czarne drogocenne), Scorzone (letnie ), Marzuolo (marcowe), Invernale (zimowe), Nero liscio (czarne gładkie).

Trufle marcowe, "białawe" (wł. Bianchetto, ang. whiteness) są jednym z rodzajów białych trufli, są jednak od nich mniejsze - tutaj mówi się, że są to ich "młodsi bracia". Rosną w symbiozie z dębami i sosnami śródziemnomorskimi. W przeciwieństwie do czarnych trufli nie da się ich uprawiać, można ich tylko szukać w lasach z pomocą zaprzyjaźnionych psów :)
Czy wiedzieliście, że w Polsce także rosły trufle? a może nadal rosną...
mappa_tartufo
polskie trufle

Na feście można było kupić trufle i produkty na bazie trufli,

 a także inne produkty regionalne

 i 'przyjezdne', jak na przykład sery z Sardynii.


To menu, które serwowano podczas festy

I jeszcze- ciekawostka-  ceny oliwy, prosto od producenta, szaleństwo!


...ale produkty na bazie trufli mieli bardzo dobre. Kupiłam od nich masło truflowe i 'smarowidło' do chleba - crostini toscani (czyli to z wątróbek drobiowych) także z dodatkiem trufli.


Te produkty są świeże, z krótką datą przydatności (do końca czerwca), trzeba je przechowywać w lodówce.

Do tej pory próbowaliśmy różnych gotowych produktów w słoiczkach zawierających trufle (przygotowywałam je jako dodatek do makaronu), które można kupić w sklepach, ale żadne z nich tak naprawdę nam nie posmakowały i żadnych nie moglibyśmy z czystym sumieniem polecić. A ich cena nie jest niska... Te kupione na targu od producenta rzeczywiście są dobre, a poza tym są naturalne, nie zawierają konserwantów.

A tutaj zmieściłam przepisy na dania z truflami

I jeszcze zdjęcia dzisiejszej Toskanii - był piękny, ciepły i słoneczny dzień, słońce zaszło po 18-tej
Tu plac zabaw cały w kwiatach
 A tu tuż po zachodzie słońca w okolicach naszego domu