Tenuta di Sticciano i impreza ceramiczna


Tenuta di Sticciano to jedna z największych agroturystyk w okolicy. Gospodarstwo produkuje również wino i oliwę.
Właściciele, Włosi, są ceramikami. Utworzyli stowarzyszenie, które działa na rzecz propagowania lokalnej ceramiki i miejscowych twórców. Po raz kolejny byliśmy tam na imprezie podczas której wypalano w piecu prace dzieci z okolic. Pomysłodawcą i twórcą pieca- przenośnego- jest Terry Davies (pisałam o nim przy wpisie o feście w Fiano- zajrzyjcie na jego stronę, jestem ciekawa co sądzicie o jego pracach). Punktem kulminacyjnym imprezy było otwarcie pieca.

Podczas imprezy odbywały się konferencje na tematy związane z ceramiką i jej rolą w Toskanii, była wystawa prac i oczywiście można było zwiedzić posiadłość - a jest co zwiedzać. Miejsce naprawdę robi wrażenie - villa (główny budynek), liczne mniejsze domu, kiedyś mieszkania osób pracujących w gospodarstwie i zabudowania gospodarcze, obecnie przerobione na domy wakacyjne, cantina (czyli stara piwnica, w której leżakowało wino), basen, barek, grille, piece do pizzy, itd. Rozmawiałam z panią z recepcji (bo to takie agriturismo, które nawet ma recepcję :) - lipiec i sierpień mają już cały zarezerwowany. W pozostałych ciepłych miesiącach, tj. kwiacień-czerwiec oraz wrzesień-październik, mają bardzo wiele ślubów - na terenie posiadłości jest nawet kapliczka.

A tak w ogóle to przepiękny dzień był wczoraj i dziś w Toskanii- intensywnie niebieskie niebo, słońce i bardzo ciepło - spokojnie można było wskoczyć w kostium i się opalać na tarasie. Jestem przekonana, że niektórzy turyści wskakiwali nawet do basenów :)
 
Tenuta Sticciano


Kapliczka

Piwnice
Wrzucam też fotkę ze zdjęciami i cenami ICH oliwy (nie to, żeby była jakoś przesadnie droga, tyle kosztują oliwy sprzedawane w gospodarstwach, a nie produkowane masowo i sprzedawane w supermarketach)

Tak wygląda skonstruowany przez Terrego piec. Po zmroku otwiera się go na 4 strony, pojawiają się wypalane prace, a ludzie zbierają się dookoła, tańczą i śpiewają :) tym razem nie czekaliśmy do końca, już to widzieliśmy wcześniej parę razy... Do pieca przytwierdzony jest termometr, który pokazuje temperaturę wewnątrz. Na zdjęciu 700 stopni, piec otwiera się, gdy temperatura wzrośnie do 1000! Tutaj możecie zobaczyć filmik Terrego z otwarcia pieca klik


Dzieci też mogły spróbować swoich sił w pracy z gliną, nawet te najmłodsze :)

W piwnicach willi zaprezentowano wystawę... cegieł? Hm... Co sądzicie?
Mi bardziej podobają się takie
Na koniec można było zjeść kolację przygotowaną przez mamy i babcie z Fiano :)