Dzień Kobiet i wszędzie MIMOZY

  

W Dniu Kobiet 8 marca mimozy są wszędzie. Tego dnia we Włoszech wszystkie kobiety, zgodnie ze zwyczajem, zostają obdarowane gałązką mimozy. Ale krzewy mimozy kwitną już od paru tygodni. To taki piękny i wyraźny - ma intensywnie żółty kolor - zwiastun nadchodzącej wiosny. 
Mimozami dekorowane są wystawy sklepów, a niektórzy sprzedawcy tego dnia uszczęśliwiają małym bukiecikiem swoje klientki. Wieczorem panowie zabierają swoje kobiety na kolację - na deser obowiązkowo podany zostanie tort Mimosa.

A skąd w ogóle taki zwyczaj? Dlaczego ten śliczny żółty kwiatek stał się symbolem Międzynarodowego Dnia Kobiet?
Pewnie większość z Was wie, jaka smutna historia stoi za ustanowieniem 8 marca Międzynarodowym Dniem Kobiet. Tego dnia w fabryce w Nowym Jorku zginęło w pożarze 129 kobiet. Protestowały one przeciwko niegodnym warunkom pracy.

A dlaczego właśnie mimoza została wybrana jako symbol tego dnia?

PIERWSZY OBCHODZONY DZIEŃ KOBIET WE WŁOSZECH
We Włoszech mimoza jest symbolem Dnia Kobiet od 1946 roku, kiedy to z inicjatywy komunistycznej parlamentarzystki Teresy Mattei została jej przyznana ta 'funkcja'. Początkowo mimoza nie była 'podarkiem' dla kobiet, ale elementem dekoracyjnym pierwszego obchodzonego we Włoszech święta kobiet.
A dlaczego mimoza a nie inny kwiat? Powodem było to, że po pierwsze jako jeden z niewielu kwiatów kwitnie na początku marca, a po drugie jest stosunkowo tania i łatwo dostępna- krzewy mimozy rosną praktycznie wszędzie.

SYMBOL SIŁY I KOBIECOŚCI
Mówi się też, że kwiat mimozy symbolizuje siłę i kobiecość - ma delikatne, subtelne kwiaty, ale jest to silny, dziko rosnący krzew.
W języku polskim mimozą nazwiemy osobę delikatną i nadmiernie wrażliwą. Fakt - mimoza jest delikatna (kwiaty szybko się obsypują) i wrażliwa na dotyk - wystarczy delikatne muśnięcie i i jej kwiaty zwijają się i tracą swój urok.


TORT MIMOSA
Tak jak pisałam 8 marca wszelakie restauracje, trattorie i osterie przygotowują dedykowane menu, którego elementem jest tradycyjny tort mimosa. Jest to ciasto biszkoptowe udekorowane pokruszonym biszkoptem w taki sposób, aby wydawało się obsypane kwiatami mimozy. Wygląda to efektownie, a przy tym jest całkiem smaczne - mieliśmy okazje spróbować właśnie podczas pewnej kolacji w Osterii La Gramola w Tavarnelle. Polecam!DRINK MIMOZA
Istnieje oczywiście również drink Mimosa (choć nie zauważyłam, aby był serwowany z menu na Dzień Kobiet)
Do kieliszka trzeba wlać dobrze schłodzony sok pomarańczowy i wino musujące (np. prosecco) - w równych proporcjach i zamieszać.
Drink można ozdobić plasterkiem pomarańczy lub truskawką
W wersji sunrise miksujemy sok pomarańczowy z dojrzałym mango, dolewamy prosecco i na koniec jeszcze odrobinę likieru z granata.

Pamiętam któregoś roku, 8 marca, siedzimy na tarasie (i zapewne popijamy winko napawając się wiosennym słońcem), patrzymy - a tam dwóch obcych mężczyzn wchodzi na teren Domu Wina i Oliwy i bezczelnie próbują zerwać gałązki z NASZEJ mimozy. Poszczuliśmy Timbusiem i uciekli ;)